Profile

Born on 13th August 1955. Qualification is M.A., LL.B. Practised as advocate in District Courts Hamirpur Revenue Courts, Divisional Commissioner Court and Financial Commissioner Court w.e.f. 1978 to 1999. Thereafter selected as Additional District & Sessions Judge in the year 1999 and joined as Additional District & Sessions Judge Solan on 28th May 1999. Thereafter posted as District & Sessions Judge Solan and thereafter posted as District & Sessions Judge Chamba. Thereafter posted as District & Sessions Judge Kinnaur at Rampur Bushahr and thereafter posted as President District Consumer Forum Kangra and Chamba. Thereafter posted as Registrar Inspection in High Court of Himachal Pradesh and thereafter posted as President District Consumer Forum Shimla, Solan, Sirmour and Kinnaur. Thereafter posted as District & Sessions Judge Mandi and thereafter posted as District & Sessions Judge Kangra w.e.f. 16.01.2009 till 30.07.2012 forenoon. Thereafter joined as District & Sessions Judge Shimla H.P. w.e.f. 01.08.2012. Thereafter elevated as Additional Judge of the High Court of Himachal Pradesh and assumed the Office as such on 5th May, 2014.Took oath as Judge of the High Court of Himachal Pradesh on 30th November 2014 (Forenoon). Retired on 02nd January, 2017. Joined as President, H.P. State Consumer Commission w.e.f. 03.01.2017. Took additional charge as Chairman, H.P. State Commission for Backward Classes Shimla on 05 May,2017 (AN) and continuing as such.









Sh. Virbhadra Singh
Hon'ble Chief Minister
Himachal Pradesh

Col. Dhani Ram Shandil
Hon'ble SJ&E Minister
Himachal Pradesh